sowie

Newsy, informacje z regionu Wałbrzycha i okolic z 2010 r.

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
POLECAMY
Wraca widmo kamieniołomu?
2012-02-01 10:04

 
Do Urzędu Miejskiego Mieroszowie wpłynął wniosek o wydanie decyzji środowiskowej do planowanej inwestycji budowy kamieniołomu melafiru w górze Klin koło schroniska Andrzejówka. Wniosek złożyła krakowska firma “Murillo”.

To pierwszy krok do uzyskania koncesji na wydobycie. Poprzedni inwestor, spółka “Agar”, utracił zezwolenie po protestach ekologów. Czy tym razem inwestorzy dopną swego? - W obecnym stanie prawnym procedury w tej sprawie mogą potrwać nawet kilka lat – mówi wiceburmistrz Mieroszowa, Dorota Bekier. Sprawa inwestycji w Rybnicy Leśnej budzi gorące emocje od wielu lat. W przyszłym roku można nawet mówić o swoistym jubileuszu – od pierwszych sygnałów, płynących ze spółki Agar o planowanej inwestycji minie 10 lat. Wydobycie melafiru w Górach Suchych zawsze było jak płachta na byka dla wałbrzyskich przyrodników i ekologów. Przy drodze, prowadzącej do Andrzejówki jest już jeden kamieniołom, stanowiący ostry zgrzyt w sielankowej okolicy zalesionych pagórków. 


 - To już wygląda jak Apokalipsa. Nie wyobrażam sobie, żeby w niedalekiej odległości powstało drugie takie miejsce – mówi przyrodnik i ornitolog, Krzysztof Żarkowski. Do ponownych protestów szykują się także mieszkańcy domów, stojących przy trasie transportu urobku na bocznicę kolejową przy ul. Tunelowej w Wałbrzychu. - Komitet Obrony Praw Mieszkańców Wałbrzycha oraz Polski Klub Ekologiczny już się uaktywniły – dodaje Żarkowski. Inwestycji sprzyjają władze gminy Mieroszów, bo to szansa na ruch w interesie, wpływy z podatków do gminnej kasy, praca dla ludzi. - Teren planowanych kamieniołomów jest objęty obszarem Natura 2000, ale to nie wyklucza inwestycji w tym miejscu. Oczywiście po spełnieniu bardzo wyśrubowanych norm związanych z ochroną środowiska – wyjaśnia Dorota Bekier. Z drugiej strony okolice Andrzejówki, to zimą narciarze biegowi i wyciągi, latem ścieżki rowerowe i trasy spacerowe, miejsce weekendowych wypadów wałbrzyszan. Jeśli w pobliżu usadowi się kamieniołom, urok tego miejsca pryśnie jak banka mydlana.
źródło: 30minut



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: